Przejdź do treści

Agenci-Online.pl

ile kosztuje ubezpieczenie floty

Ile kosztuje ubezpieczenie flotowe?

    Każda firma, która ma już kilka samochodów służbowych, zmaga się z corocznym wybieraniem ubezpieczenia. Proces ten można skrócić, a dodatkowo zyskać przewidywalność i łatwiej zaplanować budżet. Służy temu ubezpieczenie flotowe. Czym jest? Ile kosztuje ubezpieczenie flotowe? Co powinno zawierać i o czym należy pamiętać? Zapraszam!

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • czym jest ubezpieczenie flotowe,
    • dlaczego ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia floty,
    • kiedy warto zawrzeć umowę flotową,
    • ile kosztuje ubezpieczenie floty.

    Czym jest ubezpieczenie flotowe?

    Definicja floty samochodowej nie została określona w żadnym akcie prawnym. W związku z tym towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w określaniu tego pojęcia na potrzeby umowy ubezpieczenia.

    W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) przeczytasz, że flota to grupa pojazdów należąca do jednego przedsiębiorstwa. Liczba aut do ubezpieczenia floty pojazdów nie jest sztywno określona. Każda firma ubezpieczeniowa ustala ją indywidualnie.

    Z tego rodzaju ubezpieczenia korzystają najczęściej firmy zajmujące się transportem i spedycją. Dzięki temu mogą ubezpieczyć swoją flotę w ramach jednej umowy z firmą ubezpieczeniową. W ten sposób nie muszą ubezpieczać każdego auta osobno.

    Ile samochodów to flota?

    Najczęściej ubezpieczenie floty samochodowej dotyczy 10 lub więcej samochodów firmowych. Jednak w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych otrzymasz ofertę ubezpieczenia flotowego już dla 5 samochodów.

    Ciekawostką jest, że w ofercie LINK4 możesz ubezpieczyć swoją flotę, nawet jeżeli składa się tylko z jednego pojazdu. Warunkiem jest jedynie posiadanie statusu osoby prawnej.

    Umowa generalna dla wszystkich aut firmowych

    Ubezpieczenie floty samochodowej jest podpisywane jako zbiorowa polisa dla wszystkich pojazdów. Firmy ubezpieczeniowe ten dokument określają jako umowę generalną. Na takim dokumencie widnieje nazwa ubezpieczonej firmy, lista samochodów oraz zakres ubezpieczenia floty.

    W ten sposób jako zarządzający flotą pojazdów oszczędzasz miejsce, bo nie masz kilkunastu polis dla każdego samochodu w firmie. Oznacza to również, że w przypadku wystąpienia szkody szybciej odnajdziesz potrzebny dokument do zgłoszenia zdarzenia.

    Sprawdź, od ilu aut kupisz ubezpieczenie floty samochodowej

    W poniższej tabeli znajdziesz nazwę firmy ubezpieczeniowej oraz informację ile i jakie pojazdy wraz z ich wyposażeniem ubezpieczysz w ramach jednej umowy.

    UbezpieczycielWiek pojazduTyp pojazdu
    Allianzod 6Wszystkie pojazdy podlegające rejestracji.
    Compensaod 10Pojazdy, maszyny i urządzenia przystosowane do poruszania się po drodze.
    HDIod 5Pojazdy silnikowe podlegające rejestracji.
    InterRiskod 10Pojazdy silnikowe podlegające rejestracji do 15 lat.
    LINK4od 1Pojazdy silnikowe do 3,5 t.
    PZUod 20 nowi klienci, od 30 obecni klienci PZUWszystkie pojazdy w tym trolejbusy i tramwaje.
    TUWod 10Pojazdy silnikowe podlegające rejestracji do 15 lat.
    TUZod 10Pojazdy silnikowe do 20 lat.
    UNIQAod 5Pojazdy silnikowe.
    Wartaod 5Pojazdy silnikowe podlegające rejestracji i trolejbusy.
    Wienerod 15Wszystkie pojazdy do 13 lat.

    Zakres ubezpieczenia floty pojazdów

    Zakres ubezpieczenia floty samochodowej możesz dopasować do potrzeb Twojego biznesu. W ten sposób zyskasz lepsze warunki cenowe, niż kupując polisy oddzielnie. Na Twoje ubezpieczenie może składać się:

    • ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych,
    • autocasco,
    • assistance,
    • zielona karta,
    • ubezpieczenie szyb i opon,
    • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).

    Jak widzisz ubezpieczenie floty to nie samo OC. Możesz w ten sposób zapewnić pełną ochronę dla samochodów służbowych, a także i samych kierowców. Zwłaszcza że codzienna praca przy pojazdach jest obarczona większym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Nawet przy wsiadaniu do samochodu.

    Co wpływa na cenę ubezpieczenia floty samochodowej?

    Na cenę polisy flotowej wpływa wiele czynników. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe mają do przeanalizowania dużo większe ryzyko niż w przypadku pojedynczego samochodu osobowego. Dodatkowo pojazdy firmowe są z reguły używane częściej i intensywniej niż samochody prywatne.

    Taka umowa dla ubezpieczyciela to jest coś za coś:

    • z jednej strony zyskuje gwarancję, że do ubezpieczenia przyjmie określoną liczbę pojazdów, co zmniejsza koszt pozyskania klienta/polisy,
    • z drugiej – trudniej przewidzieć, jak będzie się zachowywała cała flota pojazdów w kontekście szkodowości.

    Dlatego gdy poznasz, na jakie czynniki zwraca uwagę firma ubezpieczeniowa, to możesz w pewnym stopniu wpływać na wysokość składki. Ubezpieczyciel przy przygotowywaniu oferty ubezpieczenia flotowego bierze pod uwagę:

    1. Rodzaj pojazdów, czy są to samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, do nauki jazdy.
    2. Liczba pojazdów. Większa flota to większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, ale też jednocześnie wyższy przypis składki.
    3. Wiek i stan techniczny pojazdów, w tym wyposażenie dodatkowe.
    4. Sposób zabezpieczenia parkingu służbowego. Czy firma zadbała o monitoring oraz ochronę w miejscu postoju.
    5. Działalność gospodarcza firmy. Chodzi o to, w jaki sposób użytkowane są pojazdy firmowe. Długie i zagraniczne trasy oznaczają większe ryzyko wypadków.
    6. Historia szkodowości firmy.

    Wyliczanie składki to skomplikowany proces. Podana przed chwilą lista nie jest ostateczna. Ma tylko pokazać Ci, jakie główne czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia floty.

    Kalkulator ubezpieczenia floty online – czy istnieje?

    Tak jak trudno oszacować potencjalne ryzyko szkodowe floty pojazdów, tak trudno przygotować ofertę flotową. 

    Jeżeli zechcesz wykupić ubezpieczenie floty samochodowej, firma ubezpieczeniowa będzie chciała podejść do tego indywidualnie. Poprosi Cię o:

    • dane firmy – nazwę, NIP, REGON, adres siedziby,
    • PKD firmy – to pokaże, czy branża jest potencjalnie ryzykowna (TSL, nauka jazdy, przewóz osób) czy nie (np. działalność biurowa),
    • wykaz pojazdów używanych w firmie – niektóre firmy przyjmą tylko pojazdy zarejestrowane na firmę, inne mogą chcieć przyjąć także auta w użytku prywatnym

    Ważne! Ubezpieczenie flotowe najczęściej dotyczy wszystkich pojazdów w firmie – obecnych i przyszłych. Jeżeli zechcesz ubezpieczyć auto firmowe poza flotą, firma ubezpieczeniowa może źle na to spojrzeć. U części ubezpieczycieli może to grozić nawet wypowiedzeniem umowy!

    Jakie są zalety ubezpieczenia flotowego?

    Ubezpieczenie floty to wygodne rozwiązanie dla każdej firmy, która korzysta z samochodów do prowadzenia biznesu. Nie tylko firmy transportowe mogą korzystać z zalet posiadania ubezpieczenia flotowego.

    Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie zbiorcze pojazdów, to zyskasz:

    1. Potencjalne obniżenie kosztów za ubezpieczenie pojazdów. Wynika to z możliwości negocjacji ceny za składkę ubezpieczenia flotowego.
    2. Z góry wiesz, ile zapłacisz za ubezpieczenie każdego pojazdu, i możesz zaplanować budżet.
    3. Zamrożenie składki jest przydatne szczególnie w sytuacji nagłych wzrostów cen ubezpieczeń albo wielu szkód.
    4. Umowę na flotę samochodową możesz zawrzeć na dłużej niż 12 miesięcy. Interesujący Cię okres ubezpieczenia ustalasz z ubezpieczycielem.
    5. Możesz mieć jeden termin ubezpieczenia dla wszystkich pojazdów w firmie (termin zakupu i opłacenia ubezpieczenia, okres ochrony pozostaje bez zmian). Dzięki temu nie musisz pilnować, kiedy kończy się ubezpieczenie dla poszczególnych samochodów.
    6. Elastyczne warunki ubezpieczenia flotowego. Zakres ubezpieczenia floty dopasowujesz sam. Możesz zdecydować się, żeby każdy pojazd miał OC, AC, ubezpieczenie assistance i NNW.
    7. Oszczędzasz czas przy poszukiwaniu i podpisywaniu umowy ubezpieczenia.
    8. Nowe pojazdy firmowe mogą mieć stałą sumę ubezpieczenia na cały okres zawartej umowy. Jednak taką opcję możesz wybrać również dla starszych pojazdów.

    Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie flotowe?

    Warto zadbać o flotę pojazdów firmowych, które są intensywnie użytkowane. Częste wyjazdy, długie trasy, w tym zagraniczne, zwiększają ryzyko uszkodzeń pojazdów. Dlatego istotne jest odpowiednie dopasowanie ubezpieczenia floty pod potrzeby firmy.

    Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC przydatne jest autocasco. Dzięki niemu uszkodzenia pojazdów wynikające z winy kierowcy są pokrywane z ubezpieczenia. W ten sposób ubezpieczone przedsiębiorstwo nie musi naprawiać samochodów z budżetu. To również ochrona na wypadek kradzieży pojazdu.

    Natomiast wykupienie ochrony szyb i opon pozwala korzystać z ubezpieczenia bez wzrostu szkodowości. Wystarczy kamień na drodze, żeby szyba nadawała się do wymiany. Dlatego warto pamiętać, żeby dodać ochronę szyb do zakresu ubezpieczenia flotowego.

    W ubezpieczeniu floty istotny jest również assistance. Awaria samochodu ciężarowego w trasie generuje ogromne pieniądze za lawetę. To także możliwość skorzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy. Firmy ubezpieczeniowe zwykle oferują różny zakres assistance. W ten sposób możesz go dopasować do swojej działalności gospodarczej.

    Jeżeli chcesz też zadbać o swoich kierowców, to nie zapomnij o ubezpieczeniu flotowym NNW. Dzięki niemu dostaną dodatkowe odszkodowanie, kiedy coś im się stanie w trakcie pracy za kierownicą.

    Jakie są ceny za ubezpieczenie floty pojazdów?

    Cena za ubezpieczenie flotowe może bardzo się różnić nawet dla podobnych firm z tej samej branży. Duże znaczenie ma to, z ilu aut składa się firmowa flota, dla jakich firm ma być zawarte ubezpieczenie flotowe, czy liczba szkód w przeszłości.

    Przy szukaniu ubezpieczenia OC prywatnego samochodu w porównywarce widzisz, jak duża jest rozbieżność w cenach. Do tego dochodzi różnorodny zakres ubezpieczenia floty, a mówimy tutaj nie o jednym, a o co najmniej kilku pojazdach.

    Za samochody osobowe w ubezpieczeniu floty zapłacisz podobnie jak dla indywidualnej polisy ubezpieczeniowej. Różnicę zaobserwują szczególnie firmy transportowe, które mają ciągniki siodłowe. Ubezpieczenie samochodu ciężarowego może być nawet kilkanaście procent niższe, niż przy kupowaniu polisy oddzielnie.

    Przykładowe ceny ubezpieczenia flotowego mogą wyglądać tak:

    • OC:
      • samochód osobowy – 600 zł,
      • samochód ciężarowy do 3,5 t – 750 zł,
      • samochód ciężarowy powyżej 3,5 t – 900 zł,
      • ciągnik siodłowy – 3500 zł,
      • przyczepa/inny pojazd – 150 zł,
    • Autocasco – 3% sumy ubezpieczenia pojazdu (np. dla wartości 100 000 zł składka wyniesie 3 000 zł),
    • NNW – 50 zł za osobę,
    • Assistance – 250 zł.