Przejdź do treści

Agenci-Online.pl

Infolinia:

Jak zarejestrować i ubezpieczyć przyczepę samochodową? Ile to kosztuje?

  Jak zarejestrować i ubezpieczyć przyczepę samochodową? Co obejmuję polisa na przyczepę? Ile kosztuje rejestracja i ubezpieczenie przyczepy? Na te i wiele innych pytań, opowiem w najnowszej publikacji! Zanim jednak do tego przejdziemy, zacznimy od podstaw!

  Czym jest przyczepa samochodowa?

  Według prawa o ruchu drogowym przyczepa traktowana jest jako rodzaj pojazdu mechanicznego bez własnego napędu, czyli bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem, a co za tym idzie nie może się również poruszać samodzielnie po drodze. W przeciwieństwie do naczep, posiada przednią oś. O różnicach pisałem w poprzednim artykule – Ile kosztuje ubezpieczenie naczepy i jak ją ubezpieczyć?

  Najpopularniejsze są przyczepy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg, służą np. do przewozu mebli ogrodowych. Musimy pamiętać o wyposażeniu auta w hak. Jeżeli nasze auto nie jest wyposażone w hak, będziemy musieli go zamontować, zalegalizować na stacji kontroli pojazdów i uzyskać dodatkowy wpis w dowodzie rejestracyjnym.

  Jak zarejestrować przyczepę?

  Podobnie jak w przypadku rejestracji samochodu osobowego wniosek trzeba złożyć w urzędzie w wydziale komunikacji.

  Potrzebne będą takie dokumenty jak:

  • Dowód zakupu czyli faktura VAT lub umowa kupna sprzedaży,
  • Jeżeli została wydana to kartę pojazdu,
  • Wyciąg ze świadectwa homologacji.

  Jeżeli chodzi o nowe przyczepy, które mają świadectwo homologacji badanie techniczne nie jest potrzebne.

  Ile kosztuje rejestracja?

  Koszt rejestracji przyczepy to 121,50 zł, najlepiej uiścić tę opłatę przed złożeniem dokumentów, ponieważ przy składaniu dokumentów będzie potrzebne potwierdzenie wpłaty. Z czego wynika kwota 121,50 zł?

  • 54 zł za dowód rejestracyjny,
  • 40 zł za tablice rejestracyjne,
  • 13,50 zł pozwolenie czasowe,
  • 12,50 zł nalepka legalizacyjna,
  • 1,50 opłata ewidencyjna.

  Kwota rejestracji obniży się o 40 zł jeżeli jej właściciel zdecyduje się na pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Oczywiście dotyczy to przyczep zarejestrowanych już na terytorium RP i posiadają tablice rejestracyjne zgodną z obowiązującymi przepisami.

  Gdzie mogę dokonać rejestracji? Ile mam czasu po zakupie?

  W zależności od zamieszkania możesz zarejestrować przyczepę w urzędzie starostwa powiatowego, urzędu miasta (miasto na prawie powiatu) lub urzędu dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie).

  Jeśli kupiłeś pojazd sprowadzony zza granicy, wg prawa masz 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. Po zarejestrowaniu przyczepy otrzymasz tablice rejestracyjne, naklejkę kontrolną oraz tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe ważne 30 dni od dnia wydania dowodu rejestracyjnego. Następnie do 30 dni otrzymasz już dowód stały.

  Ubezpieczenie przyczepy samochodowej – co i jak?

  Jeżeli pojazd zarejestrowany jest w danym dniu musi zostać ubezpieczony tego samego dnia, nie jest dopuszczalne zawarcie ubezpieczenia np. dnia następnego po zarejestrowaniu. Wiąże się to z karą pieniężną, o której więcej w dalszej części.

  Jakie dane są potrzebne do zawarcia umowy OC na przyczepę?

  Podstawowe informacje jakie musimy podać, żeby ubezpieczyciel mógł obliczyć składkę to: marka i model przyczepy, rok produkcji przyczepy, masa przyczepy i dane właściciela.

  Czy przyczepka samochodowa musi mieć OC?

  Przyczepa samochodowa podobnie jak samochód osobowy musi posiadać tablice rejestracyjne. Przyczepę trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.

  Pojazd wymagający rejestracji z automatu zgodnie z prawem wymaga również ubezpieczenia OC, jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Nie wystarczy polisa OC ciągnącego ją samochodu, musi mieć osobne ubezpieczenie OC.

  Możemy korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy ubezpieczenia, jednak musimy pamiętać, że nie przedłuży się ono automatycznie po zakończeniu okresu.

  Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczenia OC przyczepki i przyczepy samochodowej!

  Przed czym chroni polisa OC przyczepki?

  Polisa OC przyczepy chroni kierowcę od strat finansowych spowodowanych konsekwencjami szkód, które wydarzyły się z powodu np. odpięcia się przyczepy w czasie jazdy od samochodu i spowodowania wypadku. Innym przykładem może być stoczenie się przyczepy zapakowanej na parkingu i spowodowanie strat.

  Ile kosztuje polisa OC przyczepy samochodowej?

  Jaki jest koszt ubezpieczenia przyczepy samochodowej? Ubezpieczenie przyczepy możemy wykupić już od 40 zł, warto poszukać i przejrzeć oferty kilku ubezpieczycieli. Ważne jest to, iż nie wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek kierowcy czy historię ubezpieczeniową.

  Głównym wyznacznikiem ceny OC jest ładowność przyczepy i wiek. Najmniej zapłacą właściciele przyczep lekkich. A co z ubezpieczeniem dodatkowym?

  Ile kosztuje i co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie AC przyczepki?

  Jak już wiemy OC przyczepy jest obowiązkowe, co zatem z AC na przyczepkę? Przyczepka tak jak samochód jest narażona na zniszczenia i uszkodzenia. Tym bardziej, jeżeli parkujesz ją na otwartym terenie. Może na nią np. spaść drzewo lub choćby gruby konar i ją uszkodzić, może się również uszkodzić podczas wichury.

  Polisa AC pokryje wtedy koszty naprawy. Czy zatem warto ? Myślę, że warto.
  Ubezpieczenie AC to koszt ok. 200-300 zł, a zyskujemy bezpieczeństwo, gdy coś się wydarzy nie jesteśmy narażeni na koszty.

  Na jaki okres zawierane jest ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej?

  Podobnie jak w przypadku samochodu osobowego, ubezpieczenie OC zawiera się na 12 miesięcy. Po upływie 12 miesięcy ubezpieczenie OC przedłuża się na następny okres 12 miesięcy, w przypadku, gdy nie wypowiedzieliśmy OC przed końcem okresu obowiązywania.

  Kary za brak polisy OC dla przyczepki

  Podobnie jak w przypadku braku ubezpieczenia OC na samochód osobowy, brak ubezpieczenia OC przyczepy wiąże się z karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

  Brak ubezpieczenia do 3 dni od daty zarejestrowania pojazdu wiąże się z karą w wysokości 200 zł, za brak ubezpieczenia od 4 dni do 14 dni kara wynosi 500 zł, brak ubezpieczenia powyżej 14 dni to kara 1000 zł.

  Czy przyczepa musi mieć badanie techniczne?

  Uwaga! Badanie techniczne jest obowiązkowe dla przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg.

  Zgodnie z prawem o ruchu drogowym przyczepa lekka, czyli dopuszczalna masa całkowita przyczepy do 750 kg powoduje, iż nie musi przechodzić badania technicznego.

  Kiedy zadziała ubezpieczenie OC na przyczepę?

  Wg. OWU jednego z towarzystw ubezpieczeniowych:

  Ubezpieczeniem OC właściciela lub posiadacza przyczepy objęte są szkody spowodowane przyczepą, która w chwili zdarzenia nie była złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym lub odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.OWU jednego z Towarzystw Ubezpieczeniowych

  Co to oznacza w praktyce?

  Pan Marek niedawno zakupił przyczepę samochodową, jest z niej bardzo zadowolony, ponieważ bardzo często przewozi nią różne rzeczy. Na co dzień parkuje ją na parkingu niedaleko domu.

  Tego dnia Pan Marek zawiózł sobie na pobliski ogródek parę krzeseł i stół. Po całodziennym odpoczynku na działce pojechał na parking i zostawił tam przyczepę.

  Niestety Pan Marek pozostawił przyczepkę w innym miejscu niż dotychczas i nie zauważył lekkiego nachylenia podłoża.

  Następnego dnia rano zadzwonił telefon. Okazało się, że to sąsiad z klatki obok. Co się okazało? Przyczepka stoczyła się na parkingu, uderzyła w zaparkowany samochód sąsiada i wgniotła mu drzwi.

  Na szczęście Pan Marek miał wykupione OC na przyczepkę, podał sąsiadowi nr polisy, sąsiad zadzwonił i zgłosił szkodę na infolinii, która już zajęła się wypłatą odszkodowania za spowodowane straty.

  Gdzie wykupić ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej?

  Obowiązkową polisę OC możemy wykupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych na rynku. Konieczny jest osobisty lub telefoniczny kontakt ze względu na fakt, iż większość firm nie udostępnia na swoich stronach internetowych kalkulatorów online do przeliczenia ubezpieczenia OC przyczepy.

  Na naszej stronie znajdziesz gotowy kalkulator ubezpieczenia przyczepy, który w kilka chwil pomoże wybrać najbardziej korzystną ofertę.