Jak ubezpieczyć motocykl? Ile kosztuje polisa?

Jak kupić ubezpieczenie motocykla

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla można wykupić już za nieco ponad 50 złotych. Wielu polskich użytkowników motocykli nie ma świadomości, że polisę mieć trzeba, dlatego podpowiadam jak ubezpieczyć motocykl, opowiem ile kosztuje polisa OC na motocykl i skuter oraz pokażę, jakie ubezpieczenie dodatkowe możesz kupić do swojego jednośladu! Zapraszam!

Jak ubezpieczyć motocykl?

Kiedy już zakupisz motocykl masz przed sobą 2 zadania które dzielą Cię od cieszenia się jazdą. Wizyta w wydziale komunikacji aby go zarejestrować lub przerejestrować, oraz wykupienie polisy zawierającej co najmniej OC .Tradycyjny sposób to wizyta agenta ubezpieczeniowego, lub spacer do placówki ubezpieczeniowej, niezależnie czy należącej do jednego towarzystwa, czy multiagencji.

Sprawdź nasz kalkulator OC motocykla!

Ciekawostką jest, że dzięki pandemii spopularyzował się sposób zawierania umów online. Kiedyś marginalna, dziś sprzedaż polis poprzez strony czy aplikacje bije rekordy. Jest łatwa, szybka i przyjemna. Jeśli jedynym kryterium to OC i jego cena – taka forma zakupu nie ma słabych stron. Podpisu dokonujemy przez akceptację zgód oraz otwarcie dedykowanego linku do płatności. Polisa trafia jako PDF na nasz adres email.

Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia OC motocykla

Jakie dokumenty musisz przekazać agentowi ubezpieczeniowemu?  Najczęściej potrzebne są tylko dwa parametry, PESEL właściciela oraz numer rejestracyjny motocykla. Zgodnie z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. To dzięki zintegrowaniu systemów towarzystw z bazą CEPiK , czyli Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Dane z systemu błyskawicznie zaczytują się do kalkulacji.

Widoczne jak na dłoni są: historia pojazdu i kierowcy, widoczne są zarówno nabyte zniżki jak i spowodowane szkody. Po wystawieniu polisy konieczne jest jej wydrukowanie i złożenie podpisów zarówno ubezpieczającego jak i agenta. 

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie motocykla zgodnie z ustawą jest obowiązkowe, ale tylko w zakresie odpowiedzialności cywilnej w ruchu komunikacyjnym, czyli znanym każdemu OC.  Przeważnie traktujemy polisy OC jako zło konieczne, nie widząc w ich istnieniu naszego interesu. Nic bardziej błędnego. Pomimo tego, że świadczenia są wypłacane osobom trzecim, to przecież zamiast z naszej kieszeni, są one wypłacane w kieszeni towarzystwa.  Przy szkodach na osobie to 5210000 Euro, przy szkodach majątkowych odpowiednio 1050000 Euro. Potężne kwoty.

Kara za brak polisy OC motocykla

Ponadto UFG motywuje Nas sporymi karami finansowymi za brak OC, lub brak ciągłości OC.

 • 200 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 500 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 1000 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

Od posiadania umowy zwalnia Nas tylko sprzedaż lub wyrejestrowanie pojazdu. Oba przypadki masz obowiązek zgłosić w wyznaczonym terminie.

Ile kosztuje polisa OC na motocykl?

Cena polisy OC na motocykl waha się od 70zł do nawet ponad 1000 zł.  Wspomniałem już wcześniej jakie czynniki wpływają na składkę, ale postaram się nakreślić ramy cenowe dla jednośladów podając za przykłady ceny jakie udało nam się uzyskać dla klientów w ciągu ostatniego roku. Pamiętaj, że brak stałości cen to normalna sytuacja w ubezpieczeniach. Wystarczy zmiana kwartału. Sprawdźmy, ile kosztuje polisa na motocykl:

 1. Motorower CORPORATION SMC z 2006 roku o pojemności 49cm – 61 zł
 2. Motocykl SIMPSON z 1984 roku o pojemności 50 cm – 53 zł
 3. Motocykl elektryczny E-MIO Toro z 2022 roku  – 258 zł
 4. Klasyczny motocykla SHL 175 z 1964 roku o pojemności 175 cm – 125 zł
 5. Motocykl Crossowy/Enduro KTM 250 z 2018 roku o pojemności 249 cm – 221 zł
 6. Quad Polaris Sportsman TPO5 z 2021 roku o pojemności 567 cm – 197 zł
 7. Chopper Yamaha XVS 950 z 2014 roku o pojemności 942 cm – 162 zł

Można założyć, że im większa pojemność tym większa składka za polisę.

Jak wyliczana jest kwota polisy OC motocykla?

Kwota polisy OC zależy od następujących czynników:

 • wiek klienta,
 • ilość szkód wyrządzonych przez klienta,
 • ilość lat bezszkodowych nabytych przez klienta,
 • pojemność silnika i wiek motocykla,
 • marka i model pojazdu,
 • ilość polis posiadanych już w towarzystwie (zniżka za crossselling),
 • kwartał miesiąca w którym startuje ochrona.

Czy na motocykl można kupić ubezpieczenie dodatkowe?

Przyglądając się umowie ubezpieczenia z bliska, wyszczególnimy OC (odpowiedzialność cywilna), AC (auto casco), NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), assistance I zielona karta.

Auto Casco to umowa dobrowolna. Polega na wypłacie gotówki lub naprawie bezgotówkowej naszego motocykla. Może to być uszkodzenie części motocykla, lub też szkoda całkowita (ponad 70% pojazdu). W trakcie zawierania umowy, ustalamy wartość motocykla (netto, brutto lub 50% VAT). Z reguły towarzystwa posiadają ‘widełki’ do ustalania ww sumy ubezpieczenia. Od bazowej kwoty zaproponowane przez towarzystwo, przeważnie możesz ją zmienić o -10% i 10% bez najmniejszego problemu. Jeśli pojazd jest niedoszacowany to wówczas składasz wniosek o wycenę pojazdu w oparciu o posiadane dokumenty. Przeważnie wystarczy faktura zakupu.

Poza ustaleniem wartości pojazdu, wybierasz konsumpcję sumy ubezpieczenia (pomniejszanie po szkodzie) lub jej brak, stałą wartość (wypłata zawsze wartości pojazdu z dnia zawarcia polisy), amortyzację części, franszyzy (redukcyjna i integralna), czy udział własny.

Poprzez te 2 ostatnie opcje możesz mocno obniżyć cenę polisy, jednak za kosztem zmniejszenia odpowiedzialności towarzystwa. Na odpowiednie dobranie AC trzeba poświęcić najwięcej czasu że wszystkich rozwiązań przygotowanych dla motocykli.

NNW to wybrana kwota pieniędzy którą otrzymasz za szkodę na osobie, która powstała u osoby kierującej lub pasażera. Są to raczej niewielkie sumy, jednak dodanie tej umowy dodatkowej może obniżyć całkowita cenę polisy – cross selling.

Assistance, dotyczy pomocy w sytuacji awarii, kolizji , kradzieży. Często wykorzystywane i cenione przez klientów rozwiązanie. Obejmuje usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, jeśli jest to oczywiście możliwe, holowanie , pokrycie kosztów zakwaterowania czy parkingu. Przeważnie masz do wyboru kilka wariantów, od minimalnego, po obejmujący nawet pomoc medyczną.

Zielona karta, która od początku 2022 roku nie jest już drukowana na zielonych drukach, tylko na białych, włącza ochronę na kraje poza Unią europejską, takie jak Czarnogóra czy Albania. Oznacza to , że wyjazd poza UE bez wspomnianej umowy czy dokumentu skutkuje brakiem ochrony. Ważne, aby posiadać fizycznie przy sobie ten dokument w trakcie podróży.

Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

Każdy z Nas lubi spersonalizować sobie otoczenie, nie inaczej jest z motocyklistami. Do bazowych wersji istnieje masa dodatków, zarówno funkcjonalnych jak i estetycznych . Czy są one objęte ubezpieczeniem? Jeśli tak to jakim. Najlepiej w tym przypadku zapytać dział produktowy jednego z solidniejszych towarzystw:

Uprzejmie informuję, że wyposażenie ponadstandardowe powinno zostać ujęte w wycenie pojazdu. Nie obejmujemy ochroną wyposażenia które nie jest na stałe zamontowane w pojeździe – jak np. zdejmowane kufry.”

Oznacza to, że mając wyposażenie dodatkowe, musisz je podać do wyceny towarzystwu przed zawarciem ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na motocykl? Podsumowanie!

Podsumowując, kilka najważniejszych punktów dotyczących zakupu polisy na motocykl. Co jest ważne i o czym trzeba pamiętać?

 • Ubezpiecz motocykl w dniu rejestracji. Z agentami online możesz się kontaktować 24/7, więc weekend nie musi już być problemem!
 • Jeśli nie uda się ubezpieczyć go w dniu rejestracji, zrób to najszybciej jak tylko możliwe, aby uniknąć kar ze strony UFG!
 • Dokonując  zakupu online, polisę PDF otrzymasz na adres email. W przypadku kontroli drogowej w Polsce, nie musisz jej nawet mieć przy sobie,
 • Sprawdź cenę tylko i aż w 3 towarzystwach, to pozwoli Ci obliczyć  średnią jakiej możesz się spodziewać, a każdą kwotę poniżej tej średniej traktować jako atrakcyjną.
 • Możesz dobrać do umowy OC umowy dodatkowe, takie jak assistance, NNW , Autocasco czy zieloną kartę.
 • Zawsze powinieneś wiedzieć w jakim towarzystwie masz ubezpieczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*